Komunikacja z klientem – jaki kanał komunikacji z klientem jest najskuteczniejszy?

Komunikacja z klientem – jaki kanał komunikacji z klientem jest najskuteczniejszy?

Komunikacja z klientami z wykorzystaniem różnych środków przekazu to jeden z kluczy do osiągnięcia sukcesu w każdej branży. Dobre relacje z konsumentami są niezwykle istotne, gdyż to właśnie dzięki nim firma ma zyski. W chwili obecnej dostępnych kanałów komunikacji jest naprawdę mnóstwo. Wiele osób informacji na temat produktów i usług poszukuje przede wszystkim w internecie. Oto najlepsze kanały komunikacji dla firm i freelancerów. 

Komunikacja z klientem – metody i kanały 

Liczba metod oraz kanałów komunikacji dla właścicieli sklepów internetowych jest naprawdę ogromna. Mamy zarówno te najprostsze sposoby, takie jak telefon czy adres e-mail, ale również media społecznościowe czy tzw. czatboty. Najważniejsza kwestia to dopasowanie kanałów komunikacji do charakterystyki grupy docelowej. Zupełnie inne kanały komunikacji stosuje się, gdy klientami firmy są przede wszystkim osoby starsze, a inne wtedy, gdy podstawowa baza klientów to ludzie młodzi. 

Niezwykle istotne jest także to, aby wszystkie kanały komunikacji były obsługiwane w należyty sposób. Nie jest sztuką uruchomić fanpejdże we wszystkich portalach społecznościowych, czatboty, telefon. Najważniejsze jest to, aby w każdym kanale komunikacji klienci zawsze mogli liczyć na pomoc ze strony fachowego doradcy. Właściciel firmy musi zadbać, aby nadzór nad kanałami komunikacji pełnili profesjonaliści. Nie można dopuścić do sytuacji, w której za obsługę wielu różnorodnych kanałów komunikacji odpowiadać będzie jedna, przeciążona osoba. O wiele lepiej jest wtedy prowadzić dwa lub trzy kanały, jednak w umiejętny sposób. 

LiveChat na stronie internetowej 

Jest to jedna z najczęściej stosowanych form komunikacji przez właścicieli stron internetowych. Klient, który ma jakieś wątpliwości czy pytania związane z ofertą, może w bardzo krótkim czasie uzyskać odpowiedź od przedstawiciela firmy. Ważne jest to, aby czat umieścić na stronie w widocznym miejscu. Klienci chętnie korzystają z czatów na żywo, ponieważ jest to szybka i wygodna forma kontaktu

Klamp.pl – kanał komunikacji dla freelancerów

Doświadczeni przedsiębiorcy oraz freelancerzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wymagające jest prowadzenie systematycznej komunikacji z klientami. Każdego dnia należy wysyłać dziesiątki wiadomości. Wszystkie trzeba przygotowywać w odpowiedni, profesjonalny i rzetelny sposób. W klasycznej skrzynce mailowej dość łatwo jest się pogubić i przeoczyć niektóre wiadomości. Co gorsza, istnieje też ryzyko udzielenia odpowiedzi niewłaściwej osobie. Na szczęście, jest wyjątkowo prosty sposób na uniknięcie podobnych nieprzyjemności. Wystarczy skorzystać z dedykowanego rozwiązania, czyli Klamp.pl. Jest to prosty system służący do organizacji komunikacji z klientami oraz realizacji projektów dla freelancerów. 

Kanał komunikacji z klientem

E-mail – kanał komunikacji z klientem

Zarówno telefony jak i e-maile to jedne z najstarszych kanałów komunikacji, które w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Zapytania od klientów mogą pochodzić z formularzy na stronie internetowej bądź poprzez pocztę elektroniczną. Właściciele firm mogą także tworzyć standardowe szablony wiadomości, tzw. formatki, które służą do udzielania odpowiedzi przy powtarzalnych zapytaniach ze strony klientów. Prowadzenie korespondencji e-mailowej jest bardzo wymagające. Jedna osoba może mieć problem z efektywnym obsługiwaniem wszystkich wiadomości. 

Messenger 

Komunikator od Facebooka może znacząco usprawnić komunikację z klientami zainteresowanymi skorzystaniem z naszych usług. Wyróżnia go wygoda oraz prostota. Nie trzeba poszukiwać danych kontaktowych klienta. Wysyłanie wiadomości przebiega na dokładnie takich samych zasadach jak przy korespondencji ze znajomymi. Dzięki temu dystans między Klientem a firmą ulega znacznemu skróceniu. 

Kanał komunikacji z klientem – podsumowanie 

Kanałów komunikacji jest naprawdę sporo. Warto wykorzystywać nowinki technologiczne, gdyż dzięki nim możemy dotrzeć do nowych klientów. W dzisiejszych czasach wysoka jakość oferowanych produktów i usług nie wystarczy do osiągnięcia wysokiej pozycji na rynku. Priorytetem musi być umiejętne tworzenie relacji z klientami oraz wsłuchiwanie się w ich potrzeby. Tylko w ten sposób można zbudować liczne grono klientów.