Jakie błędy popełniają freelancerzy? 7 najlepszych wskazówek dla freelancerów

„Praca w domu to ogromna wygoda. Sam decyduję o tym, które zlecenia przyjmuję i w jakim terminie je zrealizuję” – to stwierdzenie, pod którym z pewnością mogłoby podpisać się wielu freelancerów. Niestety, istnieje także spora grupa freelancerów, którzy są bardzo dobrzy w tym co robią, jednak popełniają dość istotne błędy. To z kolei prowadzi do tego, że szybko stają się zniechęceni i rezygnują z takiej formy zarobkowania bądź zaniżają standardy i się nie rozwijają. Jakie błędy najczęściej popełniają freelancerzy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. 

Jakie błędy popełniają freelancerzy najczęściej?

Wielu freelancerów narzeka, że jest wykorzystywanych przez firmy. Wskazują przede wszystkim na zarobki niedostosowane do wkładu pracy. Jednocześnie sami popełniają także sporo błędów. Podstawowy błąd osób pracujących w ten sposób to nieumiejętność zorganizowania sobie dnia pracy. Brak odpowiedniej motywacji do wykonywania obowiązków niejednokrotnie prowadzi też do bardzo szybkiego wypalenia zawodowego. Praca we freelancingu charakteryzuje się ogromną swobodą, jednak może to być prawdziwa pułapka. W praktyce okazuje się bowiem, że samodzielne decydowanie o terminie i sposobie wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych jest niezwykle problematyczne.

Szukanie zleceniodawców na portalach dla freelancerów

Wielu freelancerów popełnia ogromny błąd: biorą oni udział w tzw. „wyścigu szczurów”. Walczą o klientów w specjalnych portalach dedykowanych freelancerom. Zasada działania takich miejsc jest prosta: zlecenie otrzymuje ta osoba, która zaproponuje jak najniższą stawkę. Taki sposób poszukiwania zleceniodawców jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie ma jeszcze doświadczenia i chciałby sam przekonać się, czy praca w takim systemie odpowiada jego życiowym aspiracjom. Niestety, pozyskanie zleceniodawców, którzy będą oferowali stawki dostosowane do wymagań jest niezwykle trudne. Z tego względu freelancerzy powinni w długotrwałej perspektywie poszukiwać klientów w inny sposób.

Nieodpowiednie kreowanie wizerunku freelancera

Sukces w tej niełatwej branży odnoszą tylko ci, którzy w odpowiedni sposób potrafią zareklamować świadczone przez siebie usługi. Jeżeli decydujemy się na pracę w sieci, musimy być w niej obecni. Klienci muszą wiedzieć, jak nas znaleźć. Freelancer, który nie dba o kreowanie wizerunku, już na samym początku jest na straconej pozycji.

Brak prawidłowego przekazywania informacji

Jeżeli freelancer nie przekazuje swojemu klientowi na bieżąco informacji odnośnie postępów w realizacji zlecenia, może to zostać przez niego odebrane za brak profesjonalizmu oraz rzetelności. Freelancer powinien przygotowywać stosowne raporty, w których przedstawi swojemu klientowi najświeższe informacje odnośnie postępów w przygotowaniu konkretnego zamówienia. Ponadto nie wolno też zapominać o tym, aby praca była przygotowana we właściwy, fachowy sposób.

Ogromnym wsparciem w przygotowywaniu raportów jest oprogramowanie Klamp. Pozwala ono na udostępnianie profesjonalnych raportów za pomocą jednego kliknięcia. Jego ogromnym atutem jest intuicyjność oraz szereg innowacyjnych funkcjonalności. Korzystając z oprogramowania Klamp samodzielnie można wybrać te informacje, które uważamy za ważne bądź tworzyć pełne raporty zawierające pakiet wszystkich dostępnych danych.

Niedotrzymywanie terminów

Niedotrzymanie terminu zlecenia to najgorsze, co może przydarzyć się freelancerowi – zwłaszcza początkującemu. Takie zachowanie w skuteczny sposób może odstraszyć wszystkich klientów. Każdy chce przecież otrzymać zamówienie w uzgodnionym wcześniej terminie. Należy zatem pamiętać o tym, aby mierzyć siły na zamiary. Czasem lepiej jest odmówić przyjęcia zlecenia niż nie zdążyć z jego oddaniem na czas.

Nieodpowiednia wycena usług freelancera

Kolejny z grzechów głównych u freelancerów nieposiadających odpowiedniego doświadczenia. Osoby, które stawiają pierwsze kroki, chcą przyciągnąć zainteresowanie klientów poprzez oferowanie swoich usług w rażąco niskich cenach. To droga donikąd. Stawki należy dopasowywać do aktualnej sytuacji rynkowej. Jeżeli jest taka konieczność, nie należy bać się podnoszenia stawek klientom. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że któryś z nich odejdzie, ale po co tracić czas na pracę za bardzo niskie wynagrodzenie.

Aplikacja Klamp umożliwia sprawne wycenianie projektów oraz przekazywanie ich klientom. Dzięki oprogramowaniu Klamp klienci mają dostęp nie tylko do wyceny, ale również mogą akceptować oraz negocjować zaproponowane stawki. Obie strony mogą dokładnie określić swoje oczekiwania i potrzeby. Aplikacja Klamp gwarantuje także stuprocentową transparentność finansową.

Brak kontaktu freelancera z klientem

Sprawna komunikacja dobrze świadczy o freelancerze. Gorzej, gdy nie odbiera on telefonów oraz nie odpowiada na SMS-y. Freelancer musi mieć jasno określone godziny pracy. Klienci powinni wiedzieć, kiedy bez przeszkód mogą się z nim skontaktować i uzyskać wszystkie interesujące ich informacji.

Ogromnym błędem freelancerów jest brak umiejętności wsłuchiwania się w potrzeby zgłaszających się klientów. Aby to zmienić, warto zainwestować w innowacyjne oprogramowanie Klamp. Dzięki niemu można skonsolidować cały system komunikacji z klientami z wielu kanałów w jedną, intuicyjną i funkcjonalną platformę. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych sprawi, że klienci będą postrzegali takiego freelancera jako profesjonalistę.

Brak podziału wydatków na firmowe i prywatne

Odpowiednie zarządzanie środkami finansowymi to kolejna niezwykle istotna kwestia. W tej branży wpływy na konto pojawiają się w bardzo nieregularnych odstępach czasowych, co może spowodować, że zapanowanie nad finansami może być nie lada wyzwaniem. Problem pogłębia się, gdy na jednym koncie połączone są środki prywatne z tymi biznesowymi. Wtedy przychody i rozchody firmy są wręcz nie do zidentyfikowania.

Aplikacja Klamp ma także szereg funkcjonalności umożliwiających zarządzanie oraz monitorowanie finansami firmy. Funkcja płatności online pozwala na bardzo szybkie oraz w pełni bezpieczne przyjmowanie wpłat od klientów. Interfejs finansów w Klamp cechuje ogromna prostota, dlatego w szybki sposób można zweryfikować, jakie są nasze zarobki. Za sprawą innowacyjnego oprogramowania Klamp można wprowadzić wyższą jakość gospodarowania finansami w swojej firmie.

Praca freelancera – podsumowanie

Freelancerzy powinni pamiętać o tym, żeby traktować wykonywaną przez siebie pracę w kategoriach biznesowych. Nie wolno zapominać o profesjonalizmie, dobrej komunikacji oraz terminowości. Wdrożenie w życie wszystkich opisanych powyżej wskazówek z pewnością będzie pomocne w zdobywaniu kolejnych zleceń od zadowolonych klientów.

Najnowsze artykuły

Polecamy

1 KOMENTARZ

  1. Zawodowa mądrość w jednym poście! Unikaj tych pułapek i podążaj za tymi wskazówkami, a Twoja droga freelancerem będzie pełna sukcesów. Dzięki za cenne rady!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj