Jak komunikować projekt klientowi jako freelancer?

Jak komunikować projekt klientowi jako freelancer?

W dzisiejszym technologicznym świecie istnieje ogrom narzędzi, które kuszą swoimi funkcjami i rozwiązaniami wpływającymi na jakość naszej pracy. Często wykonując swoją pracę w zawodzie freelancera musimy sięgać po kilka rozwiązań jednocześnie. Nierzadko wiąże się to z chaosem w naszej pracy, który może rzutować na spadek efektywności. Co można zatem zrobić, aby nie stracić orientacji we wszystkich rzeczach, które freelancer realizuje każdego dnia? Jednym z możliwości jest Klamp – narzędzie, które pomoże Ci w tak ważnych sprawach jak komunikacja z klientem, realizacja projektu i otrzymanie zapłaty.

Zrozum potrzeby klienta

Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz nowy projekt, czy zastanawiasz się, jak usprawnić już istniejący, ważne jest, by wziąć pod uwagę obawy i oczekiwania twojego klienta. Najpierw ustal, czego chce twój klient. W większości przypadków nie będziesz wiedział, czego klient oczekuje, dopóki nie przeprowadzisz dogłębnej analizy potrzeb. Może to być trudne, ale ważne jest, byś miał jasne komunikaty ze strony klienta. To zdecydowanie najważniejszy aspekt każdego projektu – spełnienie oczekiwań klienta.

Stwórz listę zadań dla siebie i klienta

Lista zadań jest centralnym elementem w twoich projektach. Kiedy masz klienta, twoim zadaniem jest upewnić się, że on również otrzymuje wszystkie informacje o zadaniach, aby świadomie wpływać na ich przebieg. W ten sposób Twój klient będzie miał większą kontrolę nad swoimi zobowiązaniami wobec Ciebie. Biorąc pod uwagę, że razem będziecie współpracować, a nie opierać realizacji na zasadzie ”nie wiem, ale się domyślam”. Dzięki swojej elastycznej strukturze Klamp pozwala na tworzenie i pokazywanie dużej liczby zadań w jednym widoku, równocześnie dla Ciebie i klienta.

Komunikuj się z klientem

Twój klient będzie miał tysiące pytań i sugestii dotyczących projektu. Co wydaje się oczywiste ponieważ klient zawsze jest częścią projektu i chce na bieżąco wiedzieć jak jest realizowane jego zlecenie. Zatem czy wizja obsługi kilku form komunikacji jednocześnie Cię nie przytłacza? Mnie tak.

Dzięki systemowi Klamp, możesz skonsolidować całą komunikację z klientem z wielu kanałów w jedną platformę. Prosty panel dyskusyjny z podziałem na poszczególne zadania, daje Ci elastyczność w ustalaniu koncepcji czy zebranie feedback’u.

Śledź swój czas pracy

Panuj nad swoim czasem prowadząc notatki z tego, co robisz w trakcie każdej godzinnej pracy. Łatwo jest zająć się pracą i nie mieć pojęcia, ile czasu poświęciłeś na określone zadanie. W efekcie może to doprowadzić do nieumiejętnego wyceniania swojego czasu. Jednak świadome wykorzystywanie czasu pomoże ci zarówno w prowadzeniu obecnych, jak i przyszłych projektów. Na przykład, jeśli wiesz, że spędzasz zbyt dużo czasu nad projektem, w trakcie jego realizacji możesz zmniejszyć do bardziej rozsądnego obciążenia pracą lub negocjować więcej czasu z klientem. Ponadto posiadanie tych danych z poprzednich projektów pomoże Ci w lepszej organizacji przyszłych zleceń.

Wgląd klienta w wycenę zlecenia

Nowym freelancerom często brakuje pewności siebie, jeśli chodzi o wycenę swoich usług. Jest to niezależnie od tego, czy rozliczasz się za godzinę, za projekt, czy też stosujesz kombinację obu tych metod. To, z czego możesz nie zdawać sobie sprawy, to o ile łatwiej jest sprzedać siebie i swoje usługi używając sprawdzonego modelu biznesowego, który zawiera wytyczne dotyczące wyceny.

Duża część freelancerów zadaje sobie pytanie jak wycenić projekt dla klienta. Aby zapobiec nieprawidłowości w tej kwestii, możemy oprzeć tą czynność o system Klamp. Czas poświęcony na ustalanie kosztów całego projektu w Klamp jest zamieniany na dokładne wyceny poszczególnych zadań, które są częścią projektu. Zleceniodawcy w ten sposób dostają dokładnie to, czego oczekują, transparentność finansową. To wszystko, co potrzebujesz, by efektywnie organizować swoją pracę i mieć całkowity wgląd w swoje finanse.

Raportuj efekty pracy

Klienci mogą zażądać i często żądają raportowania stanu pracy lub aktualizacji statusów, więc musisz być przygotowany na przesyłanie kompleksowych, dokładnych wyników projektu w każdym momencie. Raporty są niezbędnym elementem do komunikowania klientowi aktualnego etapu projektu. Oprogramowanie Klamp umożliwi Ci tworzenie i udostępnianie profesjonalnych raportów projektowych za pomocą jednego kliknięcia. Co ważne, możesz wybrać tylko te informacje, które uważasz za ważne, lub możesz tworzyć pełne raporty, które zawierają wszystkie zadania.

Jak komunikować projekt – podsumowanie

Brak komunikacji lub słaba komunikacja jest jednym z najczęstszych powodów utraty klientów. Jeśli nie komunikujesz się wystarczająco często lub jeśli nie przekazujesz ważnych informacji, Twoi klienci mogą odejść na korzyść jednego z Twoich konkurentów. Wprowadzając nową jakość w komunikacji zapewnisz sobie rozwój kariery freelancera.