Gdzie szukać darmowych zdjęć? Poznaj 5 stron ze zdjęciami do pobrania

Gdzie szukać darmowych zdjęć? Poznaj 5 stron ze zdjęciami do pobrania

Nikt nie ma wątpliwości, że grafiki i fotografie pełnią na każdej stronie bardzo ważną rolę. Jednak nie można na swojej witrynie umieścić dowolnego zdjęcia znalezionego w internecie. W ten sposób narusza się bowiem prawa autorskie, co może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Warto więc wiedzieć, które strony internetowe oferują darmowe zdjęcia stockowe na użytek komercyjny.

Pixabay

Chyba najpopularniejszy bank zdjęć na świecie. Oferuje ogromną liczbę fotografii i grafik różnego rodzaju. Działa przy tym w kilkunastu językach, również w języku polskim. Wyszukiwanie w tym przypadku odbywa się po tagach, słowach kluczowych. Zdjęcia pobrać można w kilku rozdzielczościach. Tylko pobranie najwyższej jakości grafik wymaga złożenia konta i zalogowania się do systemu. Na Pixabay znaleźć można zdjęcia z licencją CC0, a więc takie, które można w pełni swobodnie i bez żadnych konsekwencji wykorzystać. Nie trzeba uznawać ich autora.

Pexels

To także dość znany serwis z fotografiami oraz wyszukiwarka, która zbiera zdjęcia z innych serwisów z materiałami CC0. Znaleźć tam można zdjęcia naprawdę wysokiej jakości. Pexels nie tylko oferuje fotografie, ale i przeszukuje takie witryny jak wspomniane wyżej Pixabay czy Gratisography. Grafiki można w tym przypadku modyfikować, a także wykorzystywać do celów komercyjnych i niekomercyjnych. Nie muszą być one podpisywane nazwiskiem autora. Strona działa od 2014 roku.

Darmowe zdjęcia pexels

Unplash

To zbiorowisko tysięcy różnych, pogrupowanych zdjęć pochodzących od doskonałych fotografów. Nie jest to serwis CC0, ale oferuje fotografie, które działają niemal tak samo. Serwis ten cieszy się coraz większą popularnością. Co dziesięć dni na stronie znaleźć można kolejnych dziesięć zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

Foodiesfeed

Oferuje obrazy do pobrania, które są udostępniane przez fotografów z całego świata na licencji CC0 (Creative Commons Zero). To serwis gromadzący zdjęcia, grafiki związane z jedzeniem. Stanowią one idealne rozwiązanie dla blogerów kulinarnych czy pasjonatów jedzenia. Strona działa zaledwie kilka lat, ale już cieszy się dużą popularnością. Polecana była m.in. na łamach magazynu Forbes.

Freeimages

Popularny bank darmowych zdjęć stockowych do wykorzystania. Znaleźć tam można ponad 300 tysięcy grafik różnego rodzaju. Przed wykorzystaniem danej grafiki, zdjęcia, trzeba jednak przeczytać warunki korzystania z niego. W niektórych przypadkach należy bowiem zapytać o zgodę autora lub konieczne jest jego oznaczenie pod fotografią.

Gdzie szukać darmowych zdjęć?

Okazuje się, że wbrew pozorom w sieci można znaleźć całkiem sporo źródeł darmowych zdjęć, często ciekawych i w wysokiej rozdzielczości. Wystarczy skorzystać z takich banków zdjęć stockowych jak Pixabay, Pexels czy Freeimages. Ilość umieszczonych tam grafik i fotografii jest ogromna. Co więcej, w zdecydowanej większości są to zdjęcia z licencją CC0, które można dowolnie wykorzystać na swojej stronie internetowej, sklepie, blogu czy w mediach społecznościowych. To o tyle istotne, że publikowanie nie swoich zdjęć, do których nie posiada się wykupionych praw jest karalne. Skończyć się może wysokimi karami finansowymi. Z tego powodu warto korzystać ze sprawdzonych banków zdjęć stockowych.